»  Vitajte na klub.garmin.sk

Jednoduchý recept na zdravie a dlhovekosť.

Vedci v desiatkách štúdií konštatujú to, čo je už dávno známe, verejné tajomstvo.  Ľudstvo čelí množstvu zdravotných problémov - civilizačným chorobám, ktoré sme si spôsobili  našou civilizovanosťou. Nový životný štýl totiž vo veľkom obmedzuje to, čo je pre naše telo najprirodzenejšie. Pohyb je prirodzenou vlastnosťou ľudského organizmu, ktorý bez pohybu trpí…

111513_FIT_6327_1

Na základe štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie WHO možno konštatovať, že sedavý spôsob života a nedostatok fyzickej aktivity patrí medzi hlavné príčiny smrti. Aj keď to znie strašidelne, tento problém sa týka väčšiny populácie moderného sveta. Zdravotníctvo dokáže odstrániť len 10% problémov kardiovaskulárnych ochorení, ale jednotlivec dokáže sám úpravou životného štýlu až ďalších 40%.  Nedostatok pohybu zdvojnásobuje riziko vzniku obezity, kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, zvyšuje riziko vzniku nádorových ochorení, vysokého krvného tlaku, osteoporózy, depresie alebo úzkosti. Vedci zároveň tvrdia, že byť chudým nestačí. Ľudia s nízkou hmotnosťou zároveň však s menej vyvinutým kostrovým svalstvom trpia vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení v porovnaní s ľuďmi s miernou nadváhou, ktorí však fyzicky zdatní.

Nie je nutné podávať olympijské výkony! Úplne stačí pravidelná svižná chôdza, respektíve začať sa na krátke vzdialenosti premiestňovať peši a nie autom. Veď fitness je vo všetkom, čo robíte. Pravidelná fyzická aktivita pozitívne vplýva na krvný tlak. U pravidelne športujúcich dochádza k vzniku nových kapilár, ktoré lepšie zásobujú svaly kyslíkom, k zníženiu škodlivého LDL cholesterolu a k zvýšeniu zdraviu prospešného HDL cholesterolu. Pohyb nezvyšuje prísun kyslíka len svalom, ale aj mozgu. Dobre okysličený mozog umožňuje človeku podávať lepšie mentálne výkony, lepšiu vnímavosť a pamäť. Počas fyzickej aktivity sa vylučujú hormóny šťastia – endorfíny, človek má povznesenejšiu náladu, menšie riziko depresií a klesá aj miera agresivity. Ani vo vyššom veku by sme sa nemali spoliehať na krížovky a osemsmerovky, že nás udržia aj mentálne vo forme. Najlepším receptom sú vnúčatá. Neustála kreativita a aktivita, ktorú prežívame s deťmi, stavia naše telo do pohotovostného režimu a tak oddiaľuje mentálne aj fyzické stárnutie.

111513_FIT_6120

V dnešnej hektickej dobe je najčastejší jav to, že máme stále málo času. Človek sa stále musí tlačiť do výkonov, niekde sa ponáhľať a motivovať sa , aby trávil svoj čas aj inak ako v práci…. Predstavte si, že by ste mali so sebou stále asistenta, ktorý by vám vždy poklepkal po pleci a povedal: “hej, teraz mysli na to, že by si sa mal hýbať” alebo vám rýchlo spočíta, koľko už sedíte a že vám ešte nejakých tých pár tisíc krokov chýba k tomu aby ste svoj život mohli volať aktívnym. Mať takéhoto asistenta vôbec nie je nereálne. Ak vám prechádzky nestačia a učaroval vám napríklad beh, je jedno či sa snažíte prebehnúť svojich prvých 5 kilometrov alebo trénujete na maratón. Vždy je dobré mať svojho trénera, ktorý vám pošepká, či bežíte pomaly alebo naopak tlačíte príliš na pílu…..

Chcet aj vy svojho partnera na aktívny život ? Pre členov klubu Garmin máme super ponuku na monitory aktivity. Viac sa už dozviete TU